Iwona Kmiecik


Iwona Kmiecik to wyjątkowa osobowość na polskiej scenie muzycznej, łącząca w sobie wiele talentów. Jako wokalistka, kompozytorka oraz autorka tekstów, wniosła znaczący wkład w rozwój polskiej muzyki. Dodatkowo, pełni rolę trenera wokalnego, pomagając innym rozwijać swoje umiejętności śpiewu.

Aktualnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi artystami. Jej talent został dostrzegnięty, kiedy została finalistką czwartej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka, co przyczyniło się do jej dalszej kariery. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, co potwierdza jej wysoki poziom umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Życiorys

Rozpoczęła swoją muzyczną przygodę w bardzo wczesnym wieku, bo zaledwie pięciu lat. Nauka gry na fortepianie miała miejsce w Państwowym Ognisku Muzycznym w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie kształciła się przez kolejne lata. Jej edukację muzyczną kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, co zakończyło się z sukcesem.

W wieku trzynastu lat skomponowała swoją pierwszą piosenkę. W 1999 roku zyskała uznanie, zdobywając trzecie miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki GAMA, wykonując utwór „Boskie Buenos” zespołu Maanam. Kolejny sukces przyszedł w 2002 roku, kiedy to jej kompozycja „Dla P” zajęła drugą lokatę w konkursie „Przebojem na antenę” (Polskie Radio Łódź). Ponadto, przez długi czas trenowała łyżwiarstwo szybkie, co zaowocowało zdobyciem medali podczas Mistrzostw Polski Juniorów w 2003 roku oraz uzyskaniem Mistrzowskiej Klasy Sportowej.

W tym samym roku, otrzymując takie osiągnięcia, zapewniła sobie indeks w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W międzyczasie często brała udział w warsztatach wokalnych, gdzie podczas International Summer Jazz Academy w Krakowie poznała Lorę Szafran, która zainspirowała ją do dalszego kształcenia wokalnego.

W 2006 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 2011 roku uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie wokalistyki. Jej kariera muzyczna nabrała tempa, gdy w 2008 roku powołała do życia swój pierwszy zespół, który zdobył pierwsze miejsce na Przeglądzie Muzycznym „On Music”.

W 2010 roku nagrała swoją debiutancką solową EP-kę. W ostatnim roku studiów stworzyła jazzowy skład znany jako Iwona Kmiecik Quartet, który później przekształcił się w Iwona Kmiecik Quintet. Grupa aktywnie uczestniczyła w wielu konkursach, wygrywając m.in. Grand Prix na Międzynarodowym „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze, jak również Nagrodę Główną na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Solowo zdobyła także drugą nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz trzecią nagrodę na Jazz Novum Festival w Łomży.

W październiku 2011 roku zdecydowała się na przeprowadzkę do Warszawy. W lutym 2012 roku brała udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu TVP2 „Bitwa na głosy”, gdzie dołączyła do drużyny Natalii Kukulskiej. Na zaproszenie piosenkarki wzięła udział w koncercie poświęconym Annie Jantar oraz Jarosławowi Kukulskiemu, gdzie uczestnicy wykonywali utwory znanych artystów, takich jak Czesław Mozil, Piotr Cugowski oraz Halina Frąckowiak.

W czerwcu 2012 wzięła udział w przesłuchaniach do czwartej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”, gdzie zaprezentowała swoją wersję utworu „Only Girl (In the World)” Rihanny. Udało jej się przejść do półfinału, w którym zaśpiewała autorski kawałek „Breathin’”, zdobywając największą liczbę głosów, co pozwoliło jej na awans do finału.

21 listopada 2013 roku miała miejsce premiera jej debiutanckiego albumu studyjnego, nazwanego Kolor szlachetności. Został on promowany przez singiel „RoSe”, któremu towarzyszył teledysk. W roku 2014 wzięła udział w koncercie Super Debiuty „Świat nie zginie dzięki nim”, gdzie wykonała utwór „Pod papugami”, przypominający twórczość Czesława Niemena.

W tym samym czasie została zaproszona do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w dniach 1-5 sierpnia można było oglądać spektakl „Pamiętnik z powstania warszawskiego” z jej występem wokalnym. Spektakl był także prezentowany w teatrze Atelier w Sopocie oraz warszawskim Och Teatrze.

Iwona aktywnie współtworzy również różnorodne projekty artystyczne, takie jak Music for 18 Musicians prezentowane przez Kwadrofonik, oraz „Opera Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry.

W 2017 roku zakończyła się jej akcja crowdfundingowa, która miała na celu zebranie funduszy na nagranie drugiego albumu. Projekt zdobył wsparcie od znanych artystów, w tym Natalii Kukulskiej, Igora Herbuta, Piotra Bukartyka oraz Artura Andrusa. W 2018 roku ukazał się jej drugi album pt. Tylko dziś, w którym piosenka „Ziemia Księżyc” zdobyła prestiżową nagrodę w konkursie Polskiego Radia i ZAiKS-u, uzyskując pierwsze miejsce w kategorii za najlepszą warstwę muzyczną.

Od 2015 roku Iwona pełni funkcję wykładowcy w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.

Dyskografia

Albumy studyjne

W dorobku artystycznym Iwony Kmiecik znajdują się dwa znaczące albumy studyjne.

  • Kolor szlachetności, wydany w 2013 roku,
  • Tylko dziś, którego premiera miała miejsce w 2018 roku.

Każdy z tych albumów przyczynił się do rozwoju jej kariery muzycznej i ukazuje różnorodność jej twórczości.

Przypisy

  1. Zwycięzcy wybrani, nagrody wręczone! Konkurs "Piosenka na 100". - 100lecie Zaiks [online], zaiks100.pl [dostęp 07.03.2019 r.]
  2. Iwona Kmiecik Quintet - THE 5th ELEMENT (music by I. Kmiecik) by missIVO | Miss IVO | Free Listening on SoundCloud [online], soundcloud.com [dostęp 07.03.2019 r.]
  3. Iwona Kmiecik Quartet - If (music & lyrics by I. Kmiecik) by missIVO | Miss IVO | Free Listening on SoundCloud [online], soundcloud.com [dostęp 07.03.2019 r.]
  4. Radio Alfa - Przegląd On-Music [online], www.radioalfa.pl [dostęp 07.03.2019 r.]
  5. https://web.archive.org/web/20160611051351/http://krokusjazzfestiwal.pl/protokoly/pro_2010.pdf krokusjazzfestiwal.pl

Oceń: Iwona Kmiecik

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:17