Elżbieta Maria Zapendowska, urodzona 11 maja 1947 roku w Starachowicach, jest znaną postacią w polskim świecie muzyki. Posiada ona nie tylko tytuł krytyka muzycznego, ale również jest ekspertką w dziedzinie emisji głosu.
Jej wiedza i doświadczenie uczyniły ją wyjątkową osobowością telewizyjną, co pozwoliło jej zdobyć szerokie uznanie w mediach i wśród miłośników muzyki.
Życiorys
Elżbieta Zapendowska przyszła na świat w Starachowicach, jednak swoje dzieciństwo spędziła w Opolu. Jej ojciec, jako prawnik, pracował w wydziale finansowym urzędu miejskiego w Opolu. Ma pięcioletniego starszego brata. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu, gdzie kształciła się w zakresie fortepianu, przystąpiła do matury w liceum w Niemodlinie w 1966 roku. Następnie rozpoczęła studia pedagogiczne na Akademii Muzycznej w Warszawie.
W trakcie swojej edukacji artystycznej, Elżbieta występowała w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. W latach 70. podjęła pracę jako nauczycielka gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Opolu, a także uczyła śpiewu w szkole podstawowej oraz w liceum. W 1977 roku dołączyła do zespołu Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie zainicjowała Opolskie Studio Piosenki, które szybko zyskało renomę, a jego uczniowie zdobywali laury na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Jej pierwszy zespół, Ballada, z utworem „Wycinanki” triumfował w konkursie Debiutów na 16. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W 1985 roku Elżbieta utworzyła wokalną grupę gospel, Studio Singers, która zdobyła pierwsze miejsce na festiwalu Estrada’88 oraz uczestniczyła w wielu przeglądach jazzowych. Na początku lat 90. straciła pracę i przez dwa lata zmagała się z bezrobociem, aż w końcu znalazła zatrudnienie w Miejskim Ośrodku Kultury. W 1992 roku rozpoczęła współpracę z warszawskim teatrem Studio Buffo, w którym zajmowała się przygotowaniem wokalistów do licznych spektakli, takich jak: Metro, Do grającej szafy grosik wrzuć, Grosik 2, Nie opuszczaj mnie, oraz Tyle miłości.
W ciągu kolejnych sześciu lat współpracowała z zespołem Teatru Muzycznego „Roma”, biorąc udział w produkcjach takich jak: Crazy for You, Piotruś Pan, Miss Saigon, Grease oraz Koty. Udzielała również lekcji wokalnych wielu znanym artystom polskiej estrady, takim jak Michał Bajor, Edyta Górniak, Łukasz Zagrobelny oraz Doda. Brała również udział w nagraniach płytowych, współpracując z artystami takimi jak Ryszard Rynkowski, Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska oraz Marek Kościkiewicz.
Elżbieta zdobyła ogólnopolską popularność jako jurorka w programach rozrywkowych Polsatu, takich jak Idol (2002–2005, 2017), Jak oni śpiewają (2007–2009) oraz Must Be the Music. Tylko muzyka (2011–2016). W 2014 roku została wyróżniona przez Radę Miasta Opola tytułem Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki. Była również nauczycielką i jurorką na licznych warsztatach i festiwalach muzycznych. Od 2009 do 2022 roku prowadziła wraz z Andrzejem Głowackim Szkołę Piosenki w Warszawie, a w 2023 roku uruchomiła Studio Artystyczne Fraza w Warszawie. Niestety, w 2024 roku ogłosiła zakończenie kariery zawodowej ze względu na kłopoty zdrowotne.
Życie prywatne
Elżbieta Zapendowska jest osobą rozwiedzioną, z którą życie osobiste ma swoje szczegóły. Z byłym małżonkiem wychowuje córkę Olgę, która przyszła na świat w 1975 roku.
W przeszłości jej życiowym partnerem był Andrzej Kruk, co również odzwierciedla jej relacje.
Warto również zaznaczyć, że cierpi z powodu krótkowzroczności, ograniczającej jej widzenie. Dodatkowo, zmaga się z ze względu na problemy zdrowotne takie jak zaćma i jaskra. Niestety, straciła już wzrok w prawym oku, co stanowi wyzwanie w jej codziennym życiu.
Przypisy
- Michał Boroń: Elżbieta Zapendowska „praktycznie nie widzi”. To już naprawdę koniec. Interia, 05.10.2024 r. [dostęp 06.11.2024 r.]
- Ogólnopolskie Konfrontacje Muzyczne [online], DK Sokół, 30.11.2019 r.
- OlgaO. Figaszewska, Wytykano im różnicę wieku. Przez 27 lat udowadniali, że miłość nie zna żadnych granic [online], Viva.pl, 17.05.2023 r.
- KamilK. Bałuk, Dawno temu w telewizji, Wydawnictwo Literackie, 2023, s. 68.
- KamilK. Bałuk, Dawno temu w telewizji, Wydawnictwo Literackie, 2023, s. 70–71.
- KamilK. Bałuk, Dawno temu w telewizji, Wydawnictwo Literackie, 2023, s. 73.
- KamilK. Bałuk, Dawno temu w telewizji, Wydawnictwo Literackie, 2023, s. 76–77.
- Elżbieta Zapendowska: Jestem niezależna, szczera i ślepa [online], Nowa Trybuna Opolska, 18.09.2010 r.
- KatarzynaK. Kownacka, Muzyczny wf. Opolskie Studio Piosenki tworzy gwiazdy [online], Nowa Trybuna Opolska, 17.10.2010 r.
- Elżbieta Zapendowska o Edycie Górniak: "Ona śpiewa pomioty!". Wideoportal, 03.05.2012 r.
- Elżbieta Zapendowska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 08.04.2021 r.]
- Uchwała nr LV/825/14 Rady Miasta Opola z dnia 27.02.2014 r. w sprawie nadania tytułu „Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki”. [online]
- Elżbieta Zapendowska: - Dawniej każdy solista na festiwalu był inny [online], opole.naszemiasto.pl.
- Do szkoły zdawałam pijana [online], www.se.pl.
- EwaE. Gronkiewicz, Elżbieta Zapendowska: Bywa wredna [online], Onet Kultura, 30.01.2003 r.
- AnnaA. Szatybełko, Elżbieta Zapendowska częściowo straciła wzrok [online], plejada.pl, 03.08.2020 r.
- MichałM. Misiorek, Elżbieta Zapendowska: Polska muzyka pop jest nudna jak flaki z olejem [online], plejada.pl.
- EwaE. Smolińska-Borecka, Wywiad Elżbiety i Olgi Zapendowskich, „Gala” (11/2005), 14.03.2005 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Pacek | Karolina Kominek | Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk | Bogusz Bilewski | Kamil Urbański | Czesław Świrta | Daniel Bargiełowski | Jan Krzysztof Szczygieł | Dariusz Grudzień | Iwona Kmiecik | Lucyna Szubel | Tomasz Kordeusz | Konrad Imiela | Andrzej Ratusiński | Janusz Radek | Leszek Muth | Inez Baturo | Krystyna Janda | Marek Bargiełowski | Grzegorz KozeraOceń: Elżbieta Zapendowska