Tomasz Kordeusz


Tomasz Kordeusz, urodzony 5 grudnia 1960 roku w Starachowicach, to znany w Polsce autor tekstów oraz wykonawca autorskich ballad. Jego prace obejmują również kompozycje muzyczne, które znajdują zastosowanie w radiu, telewizji oraz w różnorodnych formach reklamy. Warto zauważyć, że Kordeusz jest twórcą haseł reklamowych oraz scenariuszy dla różnych wydarzeń artystycznych, podobnie jak kampanii reklamowych i PR.

Jest członkiem Związku Polskich Autorów ZAKR oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, co dodatkowo potwierdza jego znaczenie w polskim świecie sztuki i reklamy. Nasz bohater posiada wykształcenie wyższe – uzyskał tytuł magistra ekonomii, specjalizując się w polityce gospodarczej i strategii przedsiębiorstw.

Autor i wykonawca piosenek

Tomasz Kordeusz to utalentowany artysta, którego twórczość od lat wzbogaca polską scenę muzyczną. Jego piosenki zdobywały liczne nagrody na prestiżowych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Jednym z jego największych hitów jest utwór „Mamy po 20 lat”, który powstał w współpracy z Aleksandrem Maliszewskim i został wykonany przez Halinę Benedyk, zyskując tytuł piosenki roku 1987. W tejże duetowej aranżacji Kordeusz i Maliszewski stworzyli wiele piosenek, które znalazły się w ich wydaniach na płytach i kasetach.

Rok 2022 przyniósł mu spore wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie jego utwór „Czysta Woda”, z muzyką Marcina Partyki i wykonywany przez Karolinę Lizer, zdobył zarówno nagrodę jurorów, jak i publiczności. Kordeusz napisał dla Lizer wiele tekstów, a część z nich znalazła się na jej nowym albumie „Onyks”. Wraz z Wojciechem Zielińskim stworzyli dla niej kilka piosenek, w tym „Stacyjka Wesoła”, która okazała się zwycięzcą konkursu na piosenkę o Warszawie, a „Tango Bar” zdobyło Grand Prix na I Festiwalu „Kryształowy Kamerton” Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

W roku 1991–1993, Kordeusz współpracował z Markiem Terczem, tworząc program dla Marioli Góry (Berg) zatytułowany „Maria Magdalena”, który ukazał się na kasecie nagranej przez Kieleckie Radio Jedność. Autor ten jest również znany z tekstów i muzyki dla Marioli Berg, dla której stworzył repertuar do programu „Show-szał”, wydanego na kasecie przez Kuman Art.

Oprócz piosenek dla dorosłych, Kordeusz z powodzeniem tworzy utwory dla dzieci. Jego „Kołysanka dla misia”, „Hej, jaskółeczko” i „Musimy wierzyć” zyskały popularność na festiwalach zarówno w Polsce, jak i ngoài jej granicami. Utwór „Zabierz mnie do Filharmonii” został nawet włączony do szkolnych podręczników.

Jest to artysta czynny na scenie, który zespołowo prowadzi własne recitale. Współpracował również z Kubą Stankiewiczem oraz Ingą Lewandowską nad projektem „Jobim.pl”, tłumacząc i pisząc polskie słowa do wielu standardów Antônia Carlosa Jobima. Utwory takie jak „Desafinado” czy „Dziewczyna z Ipanemy” zyskały nowe życie dzięki jego pracy.

Na płycie Andrzeja Grabowskiego można znaleźć dwie kompozycje Kordeusza: „My Jesteśmy Harlem” i „Hydropiosenka”. W 2008 roku, na Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, odbył się koncert „Jest dobrze – piosenki niedokończone”, który został zrealizowany z myślą o pamięci Jana Himilsbacha oraz Zdzisława Maklakiewicza, w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz Krzysztofa Materny. Wielu znakomitych wykonawców, w tym Hanna Banaszak i Jacek Bończyk, zaśpiewało utwory do jego tekstów, a koncert został uwieczniony na płycie CD.

Tomasz Kordeusz jest również autorem tekstów na wydanej przez „Universal Music Polska” płycie Piotra Salaty pt. „Czuła gra”, na której znalazł się jego utwór „Kofeina”. W lutym 2014 roku zespół Mafia, dla którego napisał teksty na album „Ten Świat Nie Jest Zły”, wydał premierowe piosenki. Jesienią 2016 roku do sprzedaży trafiła nowa płyta Piotra Salaty pt. „PS”, na której wszystkie teksty oraz trzy kompozycje należą do Kordeusza, z gościnnym występem wokalisty Gordona Haskella.

Artysta jest autorem piosenki „Nasze ulubione świętokrzyskie”, która otrzymała główną nagrodę w konkursie z okazji 10-lecia województwa świętokrzyskiego. Otrzymał również Świętokrzyską Nagrodę Kultury II stopnia za jego twórcze osiągnięcia, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2014 zdobył pierwsze miejsce z piosenką „Na Niebieskim Fortepianie”. Jego najnowszy album, „Jedwabiście”, ukazał się w 2018 roku, wydany przez Warsztat Antoniego.

W czasie pandemii, Kordeusz regularnie publikuje cykl „Domowy Album z Piosenkami”, w którym prezentuje swoje ballady. Jest wielokrotnie odznaczany, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz brązową Gloria Artist.

Satyra i kabaret

Kordeusz to znany twórca, który nieustannie angażuje się w działalność kabaretową, współpracując z różnymi artystami. Wśród jego partnerów znajdziemy między innymi Stan Tutaj, a także Bronisława Opałko, z którym realizował wiele projektów.

W latach 1991–2001, Kordeusz wykonywał satyryczne rysunki, które można było zobaczyć w „Słowie Ludu”, znaczącym dzienniku kieleckim tamtego okresu. Jego działalność w tym czasopiśmie obejmowała nie tylko komentarze graficzne, ale również pisanie felietonów oraz humoresek, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

Wraz z Bogusławem Nowickim, Kordeusz był współtwórcą Kieleckiego Magazynu Autorów – audycji, która przynosiła satyryczne spojrzenie na życie codzienne i była emitowana na antenie Radia Kielce, przyciągając uwagę słuchaczy.

Praca w radiu i TV

Tomasz Kordeusz jest osobą o imponującym dorobku zawodowym w mediach. Był jednym z założycieli Radia MTM FM w Starachowicach, które jest pierwszą i jedyną komercyjną stacją radiową w tym mieście.

Podczas swojej kariery pełnił również kluczową rolę w promocji Radia Kielce SA. Jako samodzielny ekspert ds. promocji przyczynił się do stworzenia strategii promocyjnej dla Programu I Polskiego Radia S.A. w Warszawie w latach 2005–2006.

W trakcie swojej pracy w radiu, Kordeusz stał się jednocześnie współtwórcą koncertu zatytułowanego Wielkie, większe, największe – 80 lat Polskiego Radia, który odbył się podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2005 roku.

Aktualnie pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP Kielce. Ponadto, jego zaangażowanie nie kończy się na mediach – aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach oraz organizacjach pozarządowych, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju społecznego i kulturalnego regionu.

Piosenki

Poniżej przedstawiamy bogaty zbiór utworów stworzonych przez Tomasza Kordeusza, który nie tylko jest ich autorem, ale także często wykonawcą. Jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki, a współprace z innymi artystami przyczyniły się do powstania niezapomnianych melodii i tekstów. Oto lista utworów:

  • „Mamy po 20 lat” (muzyka Aleksander Maliszewski, sł. Tomasz Kordeusz, wykonanie Halina Benedyk),
  • „W Rio” (muzyka oraz słowa Tomasz Kordeusz, Gordon Haskell, wyk. Piotr Salata, Gordon Haskell),
  • „Żywago” (muzyka oraz słowa Tomasz Kordeusz, Gordon Haskell, wyk. Piotr Salata, Gordon Haskell),
  • „Pora Wesołych Świąt” (muzyka Krystyna Prońko, sł. Tomasz Kordeusz, wyk. Krystyna Prońko),
  • „Najpiękniejszy Letni Dzień” (sł. Tomasz Kordeusz, muz. Mieczysław Jurecki, wyk. Krystyna Prońko),
  • „Jedwabiście” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Ona Tak Ma” (muzyka Marcin Kindla, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. zespół Mafia),
  • „Ja Tonę” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Narożny Blues” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „To Krew” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Żeby umrzeć, trzeba żyć” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Stare kino Awangarda” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Piosenka z chórem” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Fujarki” (muzyka, słowa i wykonanie Tomasz Kordeusz),
  • „Mamy po 20 lat” (muzyka Aleksander Maliszewski, wyk. Halina Benedyk),
  • „Na Niebieskim Fortepianie” (muzyka i słowa Tomasz Kordeusz),
  • „22.10” (muzyka i słowa Tomasz Kordeusz),
  • „To Wolność” (muzyka i słowa Tomasz Kordeusz),
  • „Ulicami chodzą Aniołowie” (muzyka i słowa Tomasz Kordeusz),
  • „Pamiętasz Mamo” (muzyka i słowa Tomasz Kordeusz),
  • „Czuła Gra” (muzyka Piotr Salata, sł. Tomasz Kordeusz, wyk. Piotr Salata),
  • „Jest Obok Nas Taki Świat” (muzyka Krzysztof Herdzin, sł. Tomasz Kordeusz, wyk. Piotr Salata),
  • „Hydropiosenka” (muzyka Krzysztof Niedźwiecki, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Andrzej Grabowski),
  • „Może To Sen” (muzyka Krzysztof Niedźwiecki, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Hanna Banaszak),
  • „Wszyscy Polecimy W Górę Do Nieba” (muzyka Krzysztof Niedźwiecki, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Jacek Bończyk),
  • „Lubię Deszcz, Lubię Mgłę” (muzyka Robert Obcowski, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Krystyna Prońko),
  • „Aksamitnie” (muzyka Wojciech Zieliński, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Czysta woda” (muzyka Marcin Partyka, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Onyks” (muzyka Marcin Partyka, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Ślad” (muzyka Marcin Partyka, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Muzykanci” (muzyka Marcin Partyka, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Ptasi Puch” (muzyka Marcin Partyka, słowa Tomasz Kordeusz, wyk. Karolina Lizer),
  • „Zakończmy to” (muzyka Paweł Poros, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia),
  • „Sumertime Online” (muzyka Tomasz Bracichowicz, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia),
  • „Ten Świat Nie Jest Zły” (muzyka Tomasz Bracichowicz, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia),
  • „Niebo Znajdę w Tobie” (muzyka Marcin Kindla, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia),
  • „Zaufaj Mi” (muzyka Witold Cisło, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Piotr Salata),
  • „Będziemy Niewidzialni” (muzyka Paweł Poros, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia),
  • „To Wolny Kraj” (muzyka Zdzisław Zioło, słowa Tomasz Kordeusz, wykonanie Mafia).

Przypisy

  1. Mafia powraca z nowym wokalistą. Zobacz teledysk "Ona tak ma" [online], muzyka.interia.pl [dostęp 12.01.2024 r.]
  2. Nowy utwór [online], pik.kielce.pl [dostęp 12.01.2024 r.]

Oceń: Tomasz Kordeusz

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15