UWAGA! Dołącz do nowej grupy Starachowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Osiedle Żeromskiego (Starachowice)


Osiedle Żeromskiego to mieszkaniowa jednostka znajdująca się w Starachowicach, będąca jedną z dwudziestu istniejących jednostek pomocniczych w tej gminie.

Jest to teren, który historcznie należał do Wierzbnika, przed połączeniem obu miejscowości, co miało miejsce w roku 1939.

Położenie na mapie miasta

Osiedle znajduje się w środkowo-wschodniej części Starachowic, a jego granice wyznaczają konkretne ulice. Od północy ogranicza je ulica Słoneczna, od wschodu znajduje się ulica Kościelna, natomiast al. Armii Krajowej wytycza wschodnią i południową stronę tego obszaru.

Na uwagę zasługuje sąsiedztwo z innymi ważnymi miejscami. Osiedle Młynówka graniczy z nim od wschodu, użytkownicy tego terenu z XII dzielnicy znajdą się z kolei na północy, obok osiedla Skałka. Zachodnią granicę wyznacza osiedle Skarpa, a na południu można natknąć się na starówkę Wierzbnik, co przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności.

Charakterystyka zabudowy

Osiedle Żeromskiego w Starachowicach charakteryzuje się dominującą zabudową wielorodzinną, która została zrealizowana w okresie lat 50. i 60. XX wieku. Do najważniejszych ulic tego osiedla należą Kościelna, Sienkiewicza, Reja, Żeromskiego, Kraszewskiego, Kochanowskiego oraz al. Armii Krajowej, a także pasaż Leopolda Staffa i południowa część ulicy Kościelnej oraz parzysta strona ulicy Słonecznej.

W obrębie osiedla zastosowano nazwa dróg komunikacyjnych, które pochodzą od znanych polskich pisarzy i poetów, co dodaje mu unikalnego charakteru. Dzięki takiemu podejściu, mieszkańcy mogą łączyć żywą historię literatury z codziennym życiem.

Warto również zauważyć, że zabudowa jednorodzinna, która zachowała się z okresu przedwojennego, znajduje się na ulicach Kościelnej (tymczasowo nazwaną Wincentego Pstrowskiego) oraz Słonecznej. Jednak tych budynków jest już niewiele, co świadczy o zmieniającej się architekturze tej części miasta.

Infrastruktura i usługi

W obszarze nowoczesnego osiedla znajdują się szereg istotnych placówek edukacyjnych oraz medycznych, które oferują wszechstronną obsługę mieszkańców.

W pobliskich dzielnicach zlokalizowane są szkoły oraz przychodnie lekarskie, co zapewnia dostęp do podstawowych usług edukacyjnych i zdrowotnych.

  • W akwenie dostępne są dwie przychodnie stomatologiczne,
  • które oferują pomoc dla pacjentów w każdym wieku,
  • przychodnia weterynaryjna,
  • która zadba o zdrowie naszych pupili,
  • jak również biblioteka miejska, w tym oddział dla dzieci zlokalizowany na ulicy Kochanowskiego 5 oraz przy Żeromskiego 8,
  • a także liczne sklepy osiedlowe, które oferują artykuły spożywcze i różnorodne produkty branżowe,
  • oraz apteki umiejscowione na Żeromskiego i Kościelnej,
  • co podnosi komfort życia mieszkańców.

Komunikacja

W obrębie osiedla Żeromskiego w Starachowicach komunikacja miejska odbywa się przede wszystkim poprzez dwie kluczowe arterie miasta, które są istotne dla codziennego transportu mieszkańców.

Pierwsza z nich to ulica Armii Krajowej, oznaczona jako wojewódzka droga numer 744. Przystanki zlokalizowane są po obu stronach ulicy, umożliwiając wygodny dostęp do różnych kierunków. W kierunku północnym można dotrzeć do takich punktów jak: Bugaj, Urząd Miasta oraz Szpital Powiatowy, natomiast w kierunku południowym, kierując się w stronę Osiedla Południe, Wanacji oraz 6-go Września-Nowowiejskiej, kursują linie autobusowe 5, N, 18, 21 i 26.

Drugą ważną ulicą jest ulica Kościelna, gdzie również znajdują się przystanki po obu stronach. Autobusy kierują się w stronę Bocznej oraz Południowej, a także do Dworca Zachodniego, obsługując linie 6, B oraz 17. Warto dodać, że inne drogi, różne od głównych tras wojewódzkich, są kwalifikowane jako gminne publiczne i wspierają lokalny transport.

Przypisy

  1. OsiedleŻeromskiego na Wikimapia.org
  2. a b Rozkład Komunikacji Miejskiej w Starachowicach
  3. a b UCHWAŁA NR VII/17/2016 RADY MIEJSKIEJ W STARACHOWICACH

Oceń: Osiedle Żeromskiego (Starachowice)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:14