Janusz Szczodrak, urodzony 1 grudnia 1950 roku w Starachowicach, jest wybitnym przedstawicielem polskiej nauki. Jako mikrobiolog i biotechnolog, wnosi znaczący wkład w rozwój badań w tych dziedzinach.
Oprócz działalności badawczej, Janusz Szczodrak pełni także rolę nauczyciela akademickiego. Jego praca dydaktyczna i naukowa uczyniła go profesorem nauk biologicznych, co dowodzi jego zaangażowania oraz wiedzy.
Życiorys
Janusz Szczodrak przyszedł na świat 1 grudnia 1950 roku w Starachowicach, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz uzyskał podstawowe i średnie wykształcenie. W 1968 roku podjął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który obecnie nosi nazwę Wydział Biologii i Biotechnologii. W 1973 roku, po zakończeniu nauki, otrzymał tytuł magistra biologii w zakresie mikrobiologii, przyznawany z wyróżnieniem.
Już rok wcześniej rozpoczął swoją karierę zawodową w Zakładzie Mikrobiologii Stosowanej UMCS, który w późniejszych latach został przekształcony w Zakład Mikrobiologii Przemysłowej, a obecnie funkcjonuje jako Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Środowiskowej. W trakcie swojej kariery naukowej przeszedł przez wszystkie etapy awansu, osiągając tytuł profesora nauk biologicznych w 1999 roku oraz uzyskując status profesora zwyczajnego w 2006 roku. Ostatnie lata pracy spędził jako profesor, pełniąc tę rolę od 2018 roku do końca zatrudnienia.
W latach 1999–2019 Janusz Szczodrak stał na czele Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii oraz kierował Zakładem Mikrobiologii Przemysłowej. Następnie w latach 2019–2020 kierował Katedrą Mikrobiologii Przemysłowej i Środowiskowej w Instytucie Nauk Biologicznych. Dodatkowo w latach 2004-2008 był dyrektorem Centrum Biotechnologii UMCS, które powstało we współpracy z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.
Janusz Szczodrak zdobywał cenne doświadczenia podczas staży naukowych w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie oraz Uniwersytecie Warszawskim w 1975 roku. W latach 1998-2000 odwiedzał również różnorodne ośrodki naukowo-dydaktyczne oraz firmy biotechnologiczne w Litwie i Szwecji w ramach wymiany międzynarodowej. W 1987 roku był stypendystą Uniwersytetu im. Karola Franciszka i Politechniki w Grazu (Austria), a w latach 1990-1991 pracował naukowo jako postdoctoral visiting scientist na Waszyngtońskim Uniwersytecie Stanowym w Pullman, USA.
Od 1 lutego 2021 roku Janusz Szczodrak sprawuje tytuł profesora emerytowanego.
Praca naukowa
Problematyka badawcza profesora obejmowała szereg fascynujących zagadnień, które były przedmiotem jego zainteresowań przez wiele lat. W późniejszym okresie jego kariery, szczególną uwagę poświęcił badaniom nad enzymami i polisacharydami, które odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu oraz leczeniu próchnicy zębów. Właściwości immunomodulacyjne, prebiotyczne i działanie przeciwnowotworowe grzybowych α-(1→3)-glukanów również znajdowały się w kręgu jego badań. Profesor szczególnie wyróżnił się cyklem nowatorskich badań dotyczących bakterii oraz enzymów grzybowych, zwłaszcza mutanaz, i ich zastosowania w redukcji płytki nazębnej.
Jego unikalne podejście otworzyło nową drogę do efektywnej profilaktyki oraz terapii próchnicy, co jest niezmiernie istotne dla zdrowia jamy ustnej. Profesor był również kierownikiem wielu projektów badawczych i dysponował znaczącym doświadczeniem w zakresie ich opracowywania oraz zarządzania. Współtworzył przemysłową technologię produkcji biopreparatu skutecznego w walce z próchnicą.
Jego dorobek naukowy jest imponujący i obejmuje 244 pozycje, w tym 80 artykułów z listy JCR oraz 6 patentów, a także 139 pozycji recenzenckich. Te prace są ściśle związane z biotechnologią i znacząco przyczyniły się do rozwoju tego obszaru zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wpływ jego badań jest zdumiewający, gdyż osiągnęły one aż 1354 cytowania i wskaźnik h na poziomie 22.
Profesor Szczodrak to również uznany lider lubelskiej biotechnologii. Angażował się w tworzenie oraz organizację bazy lokalowej oraz opracowywanie programów dydaktycznych dla specjalności biotechnologia. W jego zespole badawczym dwie osoby uzyskały stopień doktora habilitowanego. Jako promotor był odpowiedzialny za prowadzenie 2 doktoratów, 101 prac magisterskich oraz 33 licencjackich. Jego rolą było także recenzowanie wielu ważnych prac naukowych, w tym: dwa postępowania o nadanie tytułu profesora, cztery habilitacje, 7 rozpraw doktorskich, oraz projekty badawcze.
Poza działalnością naukową, profesor brał aktywny udział w pracach organizacyjnych oraz inicjatywach społecznych na terenie wydziału i uczelni. W 1980 roku odegrał istotną rolę w powołaniu oraz organizacji NSZZ „Solidarność” w UMCS. Był senatorem uczelni w kadencjach 2008–2012 oraz 2016–2020, a także członkiem wielu komisji wydziałowych i rektorskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój lokalnej społeczności akademickiej.
Życie prywatne
Janusz Szczodrak jest mężem Bożenny, która posiada tytuł magistra biologii i cieszy się emeryturą jako nauczycielka. Para ma córek, a ich dzieckiem jest Anna Nowaczek, także wykształcona, gdyż uzyskała tytuł magistra socjologii.
Nagrody i wyróżnienia
Janusz Szczodrak to postać, której osiągnięcia w dziedzinie nauki i służby społecznej zasługują na szczególne uznanie. W ciągu swojej kariery zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia, które mówią o jego zaangażowaniu oraz umiejętnościach.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2019 roku,
- Złoty Medal Za Długoletnią Służbę z 2017 roku,
- Medal 700-lecia Miasta Lublin, również z 2017 roku,
- wyróżnienie przez lubelskie media tytułem „Bene Meritus Terrae Lublinensi” w kategorii Nauka w 2014 roku,
- Odznaka honorowa Prezesa Rady Ministrów RP „Za Zasługi dla Wynalazczości” z 2013 roku,
- nominacja przez kapitułę Kuriera Lubelskiego do tytułu „Człowieka Roku 2013”,
- nagroda naukowa „Marii Curie” w UMCS za „Opracowanie przemysłowej technologii produkcji mutanazy – unikatowego enzymu skutecznego w walce z próchnicą zębów” przyznana w 2012 roku,
- Odznaka Solidarność–Wierny, którą otrzymał w 2005 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi przyznany w 2002 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej z 2000 roku,
- nagroda zespołowa Sekretarza Naukowego PAN z 1989 roku.
Te wyróżnienia i nagrody stanowią jedynie wycinek bogatej kariery Janusza Szczodraka, który nieprzerwanie angażuje się w działalność naukową i edukacyjną, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności oraz promując innowacje w swojej dziedzinie.
Członkostwa
Janusz Szczodrak był aktywnym uczestnikiem wielu towarzystw naukowych, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój nauki i technologii.
- Polskie Towarzystwo Mikrobiologów,
- Polskie Towarzystwo Technologów Żywności,
- Polska Federacja Biotechnologii,
- Krajowa Sieć Naukowa „Biokataliza Stosowana”,
- Lubelskie Towarzystwo Naukowe,
- Komisja Biotechnologii Oddziału PAN w Lublinie.
Przypisy
- Prof. dr hab. Janusz Szczodrak – Słownik Biograficzny Absolwentów UMCS – Absolwent – Strona główna UMCS [dostęp 02.03.2022 r.]
- Scopus preview – Scopus – Search for an author profile [online], www.scopus.com [dostęp 08.03.2022 r.]
- Wolters KluwerW.K. Poland Wolters KluwerW.K., Nadanie orderów. – M.P.2019.1099 [online], OpenLEX [dostęp 02.03.2022 r.]
- Nagroda Maria Curie Prize 2013 – Nagroda Maria Curie Prize – Nagrody i wyróżnienia – Osiągnięcia – Instytut Nauk Biologicznych – Strona główna UMCS [online], web.archive.org, 10.05.2021 r. [dostęp 12.12.2021 r.]
- Wyróżnienie dla naukowców Wydziału BiB – Styczeń – 2014 – Aktualności – Biologii i Biotechnologii – Wydziały – Strona główna UMCS [online], web.archive.org, 07.05.2021 r. [dostęp 12.12.2021 r.]
- Otrzymali tytuł profesora – Archiwum Rzeczpospolitej [online], web.archive.org, 12.12.2021 r. [dostęp 12.12.2021 r.]
- Monitor Polski – rok 2002 nr 59 poz. 807 – INFOR.PL [online], www.infor.pl [dostęp 02.03.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Leszek Starkel | Paweł Urbański (matematyk) | Wojciech Piasek | Andrzej Sycz | Leszek Józef Walkiewicz | Jadwiga Kaczyńska | Tomasz Szkudlarek | Marianna Kotowska-Jelonek | Piotr SzubarczykOceń: Janusz Szczodrak