Bronisława Kowalska, ur. 5 grudnia 1955 roku w Starachowicach, a zmarła 26 grudnia 2020 roku w Kielcach, była niezwykle ważną postacią w polskiej polityce oraz w świecie akademickim.
W swej karierze pełniła wiele istotnych ról: była politykiem, politologiem oraz nauczycielką, a także wykładowczynią na uczelniach wyższych, co podkreśla jej wszechstronność oraz zaangażowanie w edukację.
Kiedy mówimy o jej działalności w sferze publicznej, warto zwrócić uwagę na to, że była doktorem nauk społecznych oraz aktywną działaczką harcerską.
W latach 1993–2005 zasiadała jako posłanka na Sejm w trzech kadencjach, a w 2004 roku miała również zaszczyt reprezentować Polskę jako eurodeputowana w ramach V kadencji.
Życiorys
Bronisława Kowalska była osobą o niezwykle bogatej biografii. Córka Stanisława i Bronisławy, ukończyła w 1979 roku studia na Wydziale HumanistycznymWyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W 2015 otrzymała tytuł doktora nauk społecznych w zakresie nauk o polityce; jej praca doktorska nosiła tytuł „Frakcja Parlamentarna Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) jako aktor polityczny w latach 1991–2005” i została obroniona w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Początkowo pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, a następnie w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy. Jej zaangażowanie w pracę z młodzieżą obejmowało również pełnienie funkcji kierownika wydziału zuchowego w legnickiej Komendzie Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego oraz starszego instruktora wykładowcy w Centralnej Szkole Instruktorów w Oleśnicy.
W latach późniejszych była przedstawicielem ministra edukacji i nauki w konwencie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Działalność polityczna Kowalskiej zaczęła się w 1990 roku, gdy wstąpiła do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, której wojewódzkimi strukturami kierowała jako jedna z jej założycielek. W 1999 roku przeszła do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W czasie swojego mandatu, od 1993 do 2005 roku, zasiadała w Sejmie II, III i IV kadencji, reprezentując Sojusz Lewicy Demokratycznej. W 2001 roku została wybrana jako posłanka w okręgu legnickim. W Sejmie Kowalska aktywnie uczestniczyła w pracach w takich komisjach, jak Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisja Spraw Zagranicznych. Poza tym, pełniła rolę obserwatora w Parlamencie Europejskim, a od maja do lipca 2004 roku była eurodeputowaną w Parlamencie Europejskim V kadencji, działając w grupie socjalistycznej. Niestety, w 2005 roku nie uzyskała reelekcji.
Rok 2005 przyniósł nowe wyzwanie; objęła stanowisko prodziekana Wydziału Filologicznego Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy. W swoim życiu przeszła przez trudne momenty, ponieważ zmagała się z białaczką. Zmarła w wyniku zakażenia COVID-19 w trakcie globalnej pandemii tej choroby, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu parafialnym w Krynkach.
Przypisy
- a b c Bronisława Kowalska. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 23.01.2022 r.]
- Krzysztof Stachów: Odeszła na Wieczną Wartę – druhna Bronisława Kowalska. dolnoslaska.zhp.pl, 30.12.2020 r. [dostęp 15.09.2021 r.]
- a b Nie żyje poseł Bronisława Kowalska. e-legnickie.pl, 26.12.2020 r. [dostęp 26.12.2020 r.]
- Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 28.07.2017 r.]
- Bronisława Kowalska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.07.2017 r.]
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2002 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wojciech Bernatowicz | Marek Minda | Włodzimierz Pasternak | Marian Wysocki (1926–2006) | Marek Materek | Zdzisław Luciński | Mirosław Gajewski | Krzysztof Lipiec | Jan Dziemba | Grzegorz Walendzik | Bolesław Kubik (burmistrz) | Agata Wojtyszek | Edward Pepłowski | Jerzy MadejOceń: Bronisława Kowalska (polityk)