Sławomir Fundowicz


Sławomir Wojciech Fundowicz to postać o wyjątkowym dorobku naukowym i duchowym. Urodził się 22 sierpnia 1964 roku w Starachowicach, gdzie również rozpoczął swoją życiową drogę. Jest on polskim duchownym katolickim oraz doktorem habilitowanym w dziedzinie nauk prawnych.

Jego talent i zaangażowanie w naukę zaowocowały tytułem profesora nadzwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie przyszłym pokoleniom studentów.

Życiorys

W 1994 roku Sławomir Fundowicz ukończył studia na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Już w tym samym roku rozpoczął pracę na wydziale. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Osoby prawne prawa publicznego w prawie niemieckim”, której promotorem był Wojciech Łączkowski.

Fundowicz został profesorem w Katedrze Prawa Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Dodatkowo, jest profesorem oraz kierownikiem Katedry Prawa Administracyjnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego kariera duchowa i akademicka są ze sobą ściśle związane.

Do listopada 2013 roku pełnił funkcję kanclerza kurii diecezjalnej w Radomiu. Od tego momentu jest proboszczem parafii w Przytyku oraz dziekanem dekanatu przytyckiego. Sławomir Fundowicz skutecznie łączy obowiązki duszpasterskie z pracą naukowo-dydaktyczną. Dodatkowo, sprawuje obowiązki wikariusza biskupiego ds. prawno-administracyjnych oraz promotora sprawiedliwości w Sądzie Kościelnym diecezji radomskiej.

W roku akademickim 2007/2008 prowadził również wykłady w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Aż do 1 lipca 2008 roku był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, co podkreśla jego znaczenie w sferze prawnej i administracyjnej w Polsce.

Fundowicz jest autorem wielu artykułów naukowych oraz kilku książek, takich jak „Sekularyzacja dóbr kościelnych po powstaniu styczniowym na przykładzie Diecezji Sandomierskiej” (1988), „System egzekucji administracyjnej” (wspólnie z J. Niczyporukiem, 2004) oraz „Decentralizacja administracji publicznej w Polsce” (2005). Dzięki swojemu zaangażowaniu i wiedzy przyczynił się do rozwoju polskiej nauki prawnej oraz praktyki administracyjnej.

Przypisy

  1. Sławomir Fundowicz, [w:] Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Informator, Lublin 2005 r., s. 192.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Wiesław Przygoda | Dariusz Pater | Adam Zelga

Oceń: Sławomir Fundowicz

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:7